Zalety porodu naturalnego! – Jak rodzaj porodu wpływa na jelita Twojego dziecka?

Niestety pomimo szczerych chęci i naszej natury, poród naturalny nie zawsze może być naszym ostatecznym wyborem. Wielu kobietom pomimo ogromnych starań by urodzić naturalnie, nie udaje się to, z powodów na które nie mamy wpływu.

Część z nas kobiet rodzi jednak tak jak to natura wymyśliła- NATURALNIE. Co zatem daje nam to pierwotne rozwiązanie i jak wpływa na rozwój jelit dziecka?

Skład naszych jelit dziedziczymy głównie po matce ! Będąc w brzuchu mamy – w jelitach dziecka praktycznie nie ma bakterii. Maluszek przebywając drogę pochwową połyka kał, płyny waginalne, pijąc mleko matki również nabywa dobre bakterie, które szybko osiedlą się w jeszcze nie zamieszkałych jelitach noworodka. Próbki kału, które pobiera się u dzieci urodzonych naturalnie są inne niż u dzieci urodzonych przez cc. Inny skład, ale czy lepszy? Dzieci urodzone naturalnie są znacznie mniej obciążone otyłością w starszym wieku, niż przez cc. U dzieci urodzonych naturalnie istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia alergii.
Warto pamiętać, że cesarskie cięcie to cud medycyny, który ratuje wiele dzieci i matek od powikłań i śmierci! Co jeśli urodziłaś przez cc, a chciałbyś, aby jelita Twojego dziecka rozwijały się jak najlepiej?

  • zasiew pochwowy; pobrany materiał z pochwy matki, odbytu zostaje wtarty w twarz dziecka (pomimo wielu pozytywnych opinii istnieją również obawy do stosowania tego rozwiązania).
  • karmienie piersią! niesamowite korzyści! Dzieci karmione piersią o 50 procent rzadziej miewają problemy z astma!
  • unikaj antybiotyków! Antybiotyki degradują jelita! Jeśli w wyjątkowych sytuacjach musisz je zastosować, pamiętaj o probiotykach w czasie i po skończeniu leczenia.
  • w późniejszych latach życia dziecka dbaj o różnorodność jedzenia ! Im ciekawsze, bardziej kolorowe jedzenie tym bogatszy mikrobiom!
  • otwieraj okno, przebywaj na zewnątrz to rozwinie Twoje jelita.
  • jedź różnorodne, kolorowe warzywa.
  • pozwól dziecku czasami się pobrudzić.

Mikrobion – co to takiego?

Jakość naszych jelit od jakiegoś czasu jest znacznie bardziej doceniana dzięki badaniom i obserwacja naukowców którzy zauważyli, że ich kondycja wpływa na nasze zachowania, zdrowie, nastrój, styl życia! Mikrobiom naszych jelit składa się z bakterii, również z grzybów, wirusów i prostych zwierząt (min pierwotniaki) Jaka jest ich funkcja ??? Regulują masę ciała. To bardzo ciekawe, że nasza waga może być uzależniona w przyszłości od tego jak wygląda skład naszego mikrobiomu. Na przykład bakteria Christensenella, obecna w jelitach w dużych ilościach sprawia, że nawet złe odżywianie nie sprawi, że będziesz gruba! Ta bakteria zapewnia szczupła sylwetkę nawet jeśli paczki badacz na śniadanie! Z najnowszych badań wynika iż dziedziczymy ja po matce i niewiadomo jak zwiększyć ich ilość w jelitach. Mikrobiom reguluje pracę układ i odpornościowego! Skład jelit decyduje na to jak szybko się przeziebisz, czy zachowujesz na alergię lub jedna z wielu chorób autoimmunologicznych.

Wpis powstał w oparciu o informację zgromadzone w książce Jelita wiedzą lepiej – Michael Mosley.

Zostaw komentarz