Profilaktyka miednicy mniejszej, a zarazem troska o Twoje zdrowie każdego dnia

Profilaktyka miednicy mniejszej, a zarazem troska o Twoje zdrowie każdego dnia

Czy wiesz ze po 25 roku życia Twoje mięśnie dna miednicy ulegają stopniowej degeneracji? Jednak czy spełniają,  aż tak ważna rolę w Twoim organizmie że powinnaś się tym przejmować?

Dno miednicy to swoisty „hamak”, który utrzymuje od spodu nasz tułów i stabilizuje narządy wewnętrzne. Jest on przymocowany do spojenia łonowego, kości guzicznej i guzów kulszowych stanowiących rusztowanie dla tych mięśni. Podczas ciąży bądź zwiększonej masy ciała dno miednicy staje się bardziej obciążone. Ciężar który napiera na „hamak”- czyli dno miednicy, powoduje przeciążenie tych mięśni a w konsekwencji ich ­osłabienie i nieprawidłową pracę.

 

5 kroków do osiągnięcia sukcesu

  1. Profilaktyka – wprowadź już dziś poniższe zasady. Nie marnuj swojego czasu na nieprawidłowo wykonywane czynności jak sikanie, wstawanie, kichanie które i tak codziennie wykonujesz.
  2. Bądź aktywna – Twoje mięśnie potrzebują wsparcia
  3. Prawidłowo oddychaj – pamiętaj oddech to Twój wielki niedoceniony przyjaciel. Podczas wdechu przepona i mięśnie dna miednicy opadają (obniżają się), podczas wydechu odwrotnie. Zatem to jak oddychasz jest istotne. Nieprawidłowy oddech również może spowodować zaburzoną pracę mięśni dna miednicy a w konsekwencji nietrzymanie moczu
  4. Prawidłowa waga i zdrowy styl życia – staraj się utrzymać prawidłową wagę zachowaj zbilansowaną dietę
  5. ZNAJDŹ ZAUFANEGO FIZJOTERAPEUTĘ I POWIERZ MU SWOJE ZDROWIE

 

 

PRACA Z FIZJOTERAPEUTĄ

Dlaczego specjalista jest konieczny i jakie są jego zadania?

Przede wszystkim ćwiczenia dna miednicy są trudne, ponadto tylko profesjonalna dokładna wizyta wykonanie dzienniczka mikcji i badanie dopochwowe może zapewnić efekty terapii ponieważ te elementy zapewniają postawienie odpowiedniej diagnozy. Mięśnie dna miednicy są głęboko ukryte w naszym ciele. Ich dysfunkcja może zależeć od wielu czynników dnia codziennego oraz od samej dysfunkcyjnej pracy mięśni. Często pacjenci są przekonani, że mają za słabe mięśnie dna miednicy, kiedy okazuję się iż jest odwrotnie – jednak gwarantem postawienia dobrej diagnozy jest badanie dopochwowe. Ponadto terapeuta powinien ocenić całą miednice spojenie łonowe, kość ogonową, stawu krzyżowo biodrowe – wszystkie te elementy wpływają na napięcie lub rozluźnienie mięśni dna miednicy.

 

Czy możesz zrobić sama już dziś? Jak dbać o mięśnie dna miednicy?


To w jaki sposób wykonujemy codzienne czynności również ma wpływ na mięśnie dna miednicy. Pamiętaj więc o kilku drobnych wskazówkach:

– nie korzystaj z toalety „na zapas”,
– unikaj parcia podczas wypróżniania pęcherza,
– unikaj długiego wstrzymywania moczu i jego zalegania
w pęcherzu,
– nie wstrzymuj moczu podczas sikania,
– napnij dno miednicy po opróżnieniu pęcherza,
– jeśli masz problem z nietrzymaniem moczu
nie ograniczaj przyjmowanych płynów.
– dbaj o prawidłową postawę i aktywność

 

Ćwiczenie 1

Usiądź wygodnie, rozluźnij mięśnie twarzy, stawy skroniowo-żuchwowe oraz ramiona. Unieś kończynę górną wraz z wydechem przy jednoczesnej aktywacji mięśni dna miednicy – wyobraź sobie, jakbyś chciała wstrzymać mocz. Opuszczając kończynę dolną, rozluźnij dno miednicy.

Ćwiczenie 2

Wyobraź sobie, ze chcesz „wstrzymać gazy”, napnij dolną część pośladków,(zbliż guzy kulszowe do siebie) i wraz z wydechem unieś ciało do góry. Następnie rozluźniając mięśnie dna miednicy opadasz w dół

Ćwiczenie 3

Połóż się na plecach, rozluźnij całe ciało, skup się wyłącznie na oddechu. Staraj się poczuć jak z wdechem rośnie brzuch oraz mięśnie dna miednicy się rozluźniają i opadają w dół oraz wydech bez pracy i napięcia mięśnie wracają do góry.

 

Wiedza i profilaktyka

Każdy z nas wie, że lepie ZAPOBIEGAĆ niż LECZYĆ, dlatego zadbaj o swoje ciało i zdrowie, aby Twoje dziecko mogło cieszyć się szczęśliwą kobietą.

Jeśli masz wątpliwości pytania napisz do mnie. Mam nadzieję, że będę mogła Ci pomóc

Komentarze

Komentarzy

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o

[…] Ważna sprawa! Dzięki powtarzaniu przed porodem ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla i innych mięśni dna miednicy możemy pomóc sobie na wiele sposobów – w tym przygotowując swoje ciało do porodu, ale także późniejszego połogu. Mięśnie Kegla ćwiczymy zaciskając je tak jakbyśmy wstrzymywały chęć oddania moczu, przytrzymujemy chwilę, po czym puszczamy i tak kilkanaście razy w serii. Aby rozluźnić całą swoją miednicę należy skupić się nieco bardziej, przyjąć odpowiednią pozycję (można np użyć do tego celu piłki) – u każdej kobiety tego typu ćwiczenia będą wyglądały inaczej, dlatego warto skonsultować je z położną czy fizjoterapeutą. Podczas swojej pierwszej ciąży współpracowałam ze… Czytaj więcej »